איך לשפר את הזיכרון

לכולנו יצא לפחות פעם אחת בחיים לשכוח משהו, בין אם דבר ממש חשוב שהיינו צריכים ולעשות ובין אם פרט שמישהו קרוב סיפר לנו על עצמו ועד האמרות השוליות שמלוות אותנו שבדיעבד מסתבר כי הן חשובות.

כן, בעיית השכחה נפוצה במיוחד, ובעבור רבים מהווה מטרד נוראי, אך אין זו גזרה משמיים, שהרי את הזיכרון אפשר לשפר באופן שאכן מועיל מאוד במהלך היום יום ומקדם איכות חיים בריאה ביותר,וכשהמילה בריאה נאמרת – הכוונה היא לעיכוב מחלות שכחה כגון אלצהיימר וכו', ופלוס נוסף של שיפור הזיכרון, מאפשר ללמוד מידע חדש בקלות ובמהירות יתרה ולהטמיע אותו בראש למשך זמן רב, אז כעת לפני שנתחיל, נחלק את את היכולת לזכור לשני סוגים עיקריים.

זיכרון לטווח הארוך

דברים שאנו צריכים להטמיע בראשינו לטווח זמן בלתי מוגבל קדימה מהרגע שלמדתם אותם, הם מהווים את מכלול הזיכרון לטווח הארוך שבראשכם, סוג הזיכרון הזה ניזון החל מהדברים הבסיסים ביותר כמו שמכם, גילכם, תאריך הלידה שלכם וכו' ועד הדברים שמרכיבים את האישיות שלכם, חוויות שמסמנות מי ומה אתם, ערכים שתמיד תנצרו בכם, אפשר לומר שהוא פשוט הופך אתכם למי שאתם.

זיכרון לטווח הקצר

הדברים הרגעיים שאתם צריכים לזכור לזמן מוגבל, מוגדר או לא מוגדר מראש מבחינת זמן, זהו הזיכרון לטווח הקצר, והוא מונע בעיקר מכמה שאתם משתמשים בלמידת חומר חדש או בזיכרון דבר כלשהו לטווח מסוים של זמן ואז לאחר השימוש פשוט שוכחים ממנו, הוא אינו משמש מגדיר אישיותי ומשמש כעזר זמני בלבד למעבר אירוע ספציפי מוגדר מראש שאותו בחרתם מלכתחילה.

חשוב שתדעו!
הדרכים להשתפר ולזכור יותר מכל הבחינות, מגוונות ורבות מאוד, אך חשוב שתדעו שכשאתם משפרים טווח אחד של זיכרון, לא בהכרח שגם השני ישתפר ברמה מספקת, ועוד דבר חשוב ביותר, הדרכים לשיפור סוג זיכרון אחד אינן מצטלבות עם האחר, כלומר, אם עשיתי דבר שנועד לשפר את הזיכרון הקצר והתכוונתי לשפר את הזיכרון לטווח הארוך, גם אם רציתי לחזק משהו מסוים בסופו של יום יתחזק הדבר האחר.

לכן חשוב להקפיד על הדרך, כלומר, לבדוק שהעזרים שבעזרתם אני רוצה לשפר פאן אחד כדי לזכור יותר מבחינתו באמת אחראיים על שיפור החלק הזה, כי במקרים רבים אך ממש לא בכולם, כמו שכבר נאמר, שני הסוגים יכולים להוות בסיס זה לזה ויכולים שלא להיות מושפעים זה מזה, ברוב המקרים, הדברים שצריך לעשות כדי להועיל ללמידה לטווח הארוך תורמת גם לזה הקצר, אולם אין זה בכולם ויש לציין שההפך לא עובד כמעט בכלל.

שיפור הזיכרון לטווח הקצר איך לשפר את הזיכרון

מס' דרכים להפוך את התחום הזה במוחיכם לחד יותר:
1. משחקי זיכרון (ולא רק אלה עם הקלפים) כגון: visual memory או lumosity עובדים מצוין על הפאן הוויזואלי.
2. זיכרון מספרי פלאפון על פי שיטת המאות והאלפים, זאת אומרת, שאם קיבלתם מס' פלאפון שאתם צריכים לזכור בעל פה, חלקו אותו למספר המורכב ממאות או מאלפים וזכרו אותו בצורה הזאת, אם יופיע לגם לדוגמה צירוף המספרים 8000, הגידו אותו כ-שמונת אלפים וכו'.
3. נסו לזכור משיחה שאתם מנהלים אם בן אדם רנדומאלי שפגשתם ברחוב, את אחד הדברים שהוא אמר לכם למשך הכי הרבה זמן שאתם יכולים, זה יטיב עם משך זמן הזיכרון שלכם.
4. להשתמש בתזכורות זמניות בין אם בפלאפון או בין אם בעזרת תליית פתקיות על המקרר.

שיפור הזיכרון לטווח הארוך

כאן, זה קצת יותר מורכב, כי מכיוון שזה הדבר שאחראי לעצב את כל הזהות שלנו ולכלול את יכולתנו לתפקד בעולם האמתי באופן עצמאי, גם מה שמשתנה או צריך להשתנות בנו יכול להוות מרכיב מאורח חיינו, לכן כאן יש לשים לב גם לדפוסי התנהגות שמהם אנו צריכים להיזהר:

1. להימנע מהנגאובר ככל האפשר כי הוא משכיח סיטואציות שיכולות להיות דומיננטיות מאוד אשר יכול להיות שהשכחון הוא קריטי בעניינן.
2. לא לעשן סמים או סיגריות התורמים לשכחה, בדיוק מאותה הסיבה שצריך להימנע מהנגאובר.
3. להעדיף שומן מן הצומח מאשר מן החיי – המוח מפיק תועלת רבה משומן שמקורותיו באגוזים, באבוקדו, בזיתים וכו',ואת אלה מומלץ מאוד לצרוך, אך שומן שמקורו בבעלי החיים מכביד עליו, לכן כאשר אוכלים בשר, להשתדל שיהיה בו פחות שומן.
4. אכילת ג'אק פוד וחשיפה ממושכת למסכים הם דבר נוראי לתאי הזיכרון ולכן יש להגביל אותם.
5. שינה של חמש שעות מינימום בלילה היא גורם משמעותי ביותר בעבור זיכרון ארוך טווח.
6. להימנע ככל הניתן מהתחשמלות, כי זו יכולה לעשות נזק בלתי הפיך, לפגוע בפעילות המוח ולגרום לשכחת דברים חשובים מאוד (מדובר גם על משחקי חשמול בעוצמה נמוכה).
7. דיאטות שמונעות פחמימות כמעט לגמרי מסוכנות מאוד ובפרט כאלה שמונעות אכילה לזמן ממושך, ומהן יש להימנע.
8. להקפיד לא להתבלבל בדברים קריטיים: שמות של הילדים, גילאים, מס' תעודת זהות אישית וכו'.
9. היחשפות לסיטואציות חברתיות במפגשים חברתיים, קריאת ספרים ועשיית ספורט הם מקומות שבהם הזיכרון לטווח הארוך מתחשל הכי טוב.
10. להרבות בשתיית מים ולהגביל צריכת קופאין.

לסיכום:
זיכרון הוא אכן הקלף המנצח לנהל איכות חיים טובה יותר, לכן, תמיד שווה לנסות ולחשל אותו, נכון, זה קשה, אבל בסופו של דבר מה שאנו זוכרים מהווה אותנו, משמע, לטפח את הזיכרונות שלנו, זה לדאוג לעצמינו.